6 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU –NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 05.04.2020 r.

  1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Wszystkie Msze Św. łącznie z okresem Triduum Paschalnego będą sprawowane o godz. 17:00!

 

  1. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas przypominamy, że na nabożeństwie w kościele nie może być więcej niż 5 osób!!! nie licząc Celebranta oraz osób niezbędnych do posługi. Usilnie prosimy WSZYSTKICH o dostosowanie się do obowiązujących przepisów i pozostanie w swoich domach. Konsekwencją złamania prawa jest wysoka kara grzywny!

 

W okresie Wielkiego Tygodnia (do soboty włącznie), drzwi główne w naszym Kościele będą zamknięte. Wejść będzie można jedynie przez zakrystię odliczając 5 osób – zgodnie z wytycznymi. Prosimy, aby siadając w ławkach zachować wymaganą, bezpieczną odległość 2 m od siebie nawzajem.

 

We Mszy Św. mogą uczestniczyć jedynie Ci wierni, którzy zamówili daną intencję (w liczbie nie przekraczającej 5 osób!!!)

 

  1. Ci, którzy chcieliby uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w naszym kościele zapraszamy na transmisje online. Na Facebook’u został utworzony tzw. fanpage naszej parafii (w wyszukiwarce proszę o wpisanie: Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Imienia Maryi w Harbutowicach), gdzie w tym tygodniu będzie transmisja Mszy Św. w środę o godz. 17:00 a także wszystkich uroczystości w Triduum Paschalnym. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będzie transmitowana Msza Św. rezurekcyjna o godz. 6:00.

 

  1. Liturgia Wielkiego Tygodnia
  • Wielki Czwartek:

17:00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.

Po Mszy Św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i indywidualna adoracja do godz. 21:00

  • Wielki Piątek:

17:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, na który składają się 3 posiłki: dwa lekkie i jeden do syta a także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Po Liturgii przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i indywidualna adoracja do godz. 21:00!

  • Wielka Sobota:

Nie ma święcenia pokarmów!

Od 8:00 do 17:00 – indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie.

Cześć krzyżowi oddajemy przez przyklęknięcie lub ukłon. Nie całujemy i nie dotykamy krzyża!!!

Zachowajmy w tym dniu post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

17:00 – Wigilia Paschalna.

 

W związku z brakiem tradycyjnego święcenia pokarmów zaleca się, aby w Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, pobłogosławić posiłek na swoim stole. Może to uczynić ojciec rodziny lub inna osoba. Biskupi krakowscy przygotowali specjalny formularz, którym możemy się posłużyć podczas błogosławieństwa pokarmu:

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

***

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Można również swoimi słowami podziękować Bogu za dary, które spożyjmy i pomodlić się w intencji wszystkich domowników.

 

  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, we Mszy Św. może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników oraz sprawujących posługę.

6:00 – Procesja Rezurekcyjna i Msza Św.

11:00 – Msza Św.

15:30  – Msza Św.

Msze Św. w Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego: 8:00, 11:00, 15:30.

Miejmy jednak na uwadze, iż do Wielkanocy wiele dotychczasowych rozporządzeń może ulec zmianie. W związku z czym bardzo prosimy o śledzenie na bieżąco wiadomości podawanych w mediach oraz na stronie internetowej naszej parafii.

 

  1. Możliwość spowiedzi św. przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego, codziennie pół godziny przed Mszą Św.

 

  1. Bóg zapłać składamy mieszkańcom od cmentarza do Kolonii za posprzątanie wczoraj Kościoła i za złożenie ofiary na potrzeby Kościoła oraz na kwiaty do Bożego Grobu. W przyszłym tygodniu troskę o naszą świątynię powierzamy mieszkańcom Kozówki. Prosimy, aby sprzątanie rozpocząć po godz. 18:00!

 

 

Życzymy dobrej niedzieli i tygodnia.

Szczęść Boże!

 

 

 

 

Post Author: Małgorzata Kania