Światowe Dni Młodzieży 2016

25 lipca 2016 r. do naszej parafii przybyło 144 pielgrzymów z Włoch, z prowincji Macerata. Wśród nich byli również Brazylijczycy, Argentyńczycy, Portugalczycy oraz Hiszpanie. Miejscem ich zakwaterowania była szkoła (44 osoby), strażnica OSP (30 osób) oraz domy prywatne naszych mieszkańców.

W dniu przyjazdu o godzinie 18:30 pielgrzymi udali się do naszego kościoła, gdzie została odprawiona Msza Św. w języku włoskim przez ich opiekunów: ks. Luca Beccacece i ks. Emanuela Marconi.

Każdy dzień pobytu naszych gości wyglądał podobnie. Codziennie rano jedli wspólnie śniadanie, które było dostarczane przez catering “Podkówka” ze Sułkowic, a następnie pielgrzymi udawali się na katechezy do kościoła parafialnego w Sułkowicach i do  Krakowa, z którego wracali późnym wieczorem.

Jedna z katechez miała miejsce w naszym kościele. 27 lipca 2016 r. o godz: 9:30 miał przybyć biskup diecezji Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Trela, biskup Nazzareno Marconi. W oczekiwaniu na jego przybycie, nasi pielgrzymi śpiewali i tańczyli wychwalając Boga. Gdy biskup Marconi przekroczył próg kościoła zabrzmiały gromkie brawa. Katecheza rozpoczęła się wspólną modlitwą, po której ks. biskup wygłosił krótkie kazanie a następnie, z gitarą w ręku, uczył pielgrzymów pieśni religijnej. Po zakończeniu katechezy pielgrzymi wyruszyli do Krakowa na Festiwal Młodych.

Finałem Światowych Dni Młodzieży była pielgrzymka na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie 30 lipca 2016 r o godz. 19:30 planowane było czuwanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, a w niedzielę 31.07. o godz. 10:30 – Msza Św. posłania. Z naszej parafii, zaopatrzeni w karimaty, śpiwory i koce, także wyruszyła zorganizowana grupa pielgrzymów, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.

31 lipca 2016 r., na dzień przed wyjazdem pielgrzymów do swojej ojczyzny, w naszej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie pożegnalne. Na tę okazję panie z koła gospodyń przygotowały poczęstunek. Podczas spotkania zostały odmówione modlitwy w języku włoskim i polskim. Na koniec nasi goście zaśpiewali kilka piosenek w ich ojczystym języku, m.in. słynne “Volare” i gromkimi brawami podziękowali za gościnę.

W poniedziałek, 01.08.2016 r. pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną. Mamy nadzieję, że będą mile wspominać ŚDM w Polsce ale i również naszą miejscowość.

Nad całą organizacją Światowych Dni Młodzieży na terenie naszej parafii czuwała przewodnicząca Parafialnego Komitetu Marta Kawczak, ks. Janusz Stopiak, Małgorzata Kania, Monika Lempart. Pomocą służyli tłumacze: Anna Liszka, Jacek Wojdylak i Kasia Chodnik a także Anna Gielata, Sylwia Toboła, panie z Koła Gospodyń “Cis”, pracownicy szkoły i strażacy OSP Harbutowice, a także nasz fotograf Józef Gielata. (S.T.)

 

 

 

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 – Fotografie Józefa Gielaty. Kliknij, aby powiększyć.
[ape-gallery 588]

Post Author: B