Prace konserwatorskie zrealizowane w naszej świątyni – CHRYSTUS NA KRZYŻU Z KRUCHTY KOŚCIOŁA

W roku 2019 niewątpliwą zmianę przeszła także figura Chrystusa na krzyżu  z kruchty kościoła – w efekcie kompleksowej konserwacji przeprowadzonej również przez dr Janusza Sarkowicza. Ta naturalnej wielkości rzeźba była w przeszłości kilkukrotnie naprawiana i przemalowywana, co niekorzystnie wpłynęło na jej stan techniczny i estetykę. Co ciekawe, na odwrocia tabliczki titulusa konserwator odnalazł zachowaną sygnaturę: „Wit Wisz” świadczącą prawdopodobnie o autorze rzeźby Walentym Wiszu – snycerzu i rzeźbiarzu osiadłym w Radziszowie. Ten urodzony w 1847 r. artysta-snycerz wykonywał m.in. ołtarze, ambony, rzeźby, czy pomniki nagrobne najczęściej nawiązując do wcześniejszych stylów. Mógł też dokonać reparacji rzeźby Chrystusa z kruchty harbutowickiego kościoła, osadzając ją na nowym krzyżu. Zrealizowana obecnie konserwacja i restauracja tej figury poskutkowała m.in. nieznaczną zmianą w ułożeniu ramion Chrystusa (nieco opuszczone w dół) w związku z poprawą ich montażu. Odsłonięta została najstarsza warstwa częściowo zachowanej polichromii, której ubytki w ramach  renowacji uzupełniono naśladowczo. Na podstawie zachowanych śladów odtworzono też w klasycznej technice złocenia perizonium Chrystusa. Wcześniej element ten, złożony z kilku fragmentów łączonych metalowymi wkrętami, był szczególnie zniszczony i nieestetycznie  pomalowany lakierem imitującym złoto.

Tekst i fotografie: dr Janusz Sarkowicz

Zdjęcie główne: Józef Gielata

 

Post Author: Małgorzata Kania