Kaplica św. Floriana na Czoskówce 1999

Kaplica została zbudowana z kamienia i cegły, które pozostały po budowie kościoła parafialnego w 1828 r. Wymiary: 4,5 m dł., 3,5 m szer., 5 m. wys. Dwuspadowy dach kryje czerwona dachówka. Trójkątna u góry fasada kryje we wnęce figurkę Matki Bożej z Lourdes. Na szczycie fasady widnieje żelazny krzyż. Górna część drzwi wejściowych wykonana jest z podłużnych wcięć odsłaniających wnętrze kaplicy. Wewnątrz na ołtarzyku przylegającym do ściany głównej wznosi się kamienna figurka Św. Floriana wysokości 1 m. Pod figurką napis: Fundator Jan Golonka. Sklepienie proste. Kaplica wewnątrz i zewnątrz pobielona jest wapnem. Kaplica znajduje się na Czoskówce przy szosie i opiekują się nią mieszkańcy tej roli. (B)

Klamra, nr 12 z 1999

[ape-gallery 810]

Post Author: B