Jasełka w Harbutowicach 2002

Jasełka w Harbutowicach, Skawinkach i Lubniu

Grupa Apostolska z Harbutowic wystawiła jasełka w swym kościele parafialnym. Zainteresowanie harbutowian było różne – po pierwszej Mszy św. niewielu ich zostało na przedstawieniu. Tak dzieje się od bardzo wielu lat. Dopiero na sumie ludzie dopisali, nieźle było na Mszy popołudniowej.

W Trzech Króli jasełka z Harbutowic oglądnęli bardzo liczni widzowie w Skawinkach w parafii ks. dr. Krzysztofa Chromego.

Proboszczem parafii Lubień jest ks. kanonik Franciszek Bobeł rodem z Harbutowic. Młodzież postanowiła, że Go odwiedzi, zagra jasełka i złoży przy okazji życzenia imieninowe. „Tylko ładnie zagrajcie, bo wam ani herbaty nie dam” – zażartował ks. Franciszek. Zatem młodzi aktorzy starali się z całych sił i umiejętności, czego dowodem było żywe zainteresowanie widzów, brawa, kwiaty i nawet łzy wzruszenia. Ks. proboszcz zaprosił swych rodaków do dużego budynku katechetycznego, gdzie ich bardzo serdecznie ugościł i obdarował. Poinformował, że wkrótce ukaże się jego książka o harbutowickim kościele. Zaprosił jeszcze raz do Lubnia.

Kościół w Lubniu zaczął budować przed wojną ks. kanonik Antoni Wądrzyk, którego hitlerowcy zamordowali w Gross Rosen w 1944 roku. Po wojnie budowa świątyni trwała wiele lat. Dziś prezentuje się okazale. Jej opis trzeba ograniczyć do stwierdzenia: Wszędzie widać dobrą rękę gospodarza, którym od przeszło 20 lat jest ks. kanonik Franciszek Bobeł. Wybudował on również kościół w sąsiedniej miejscowości, do którego z powodu zatłoczonej „zakopianki” i późnej pory nie mogliśmy pojechać. Niedaleko kościoła w Lubniu stoi dom rodzinny ks. biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.

W jasełkach Grupy Apostolskiej brali udział uczniowie gimnazjum, liceów oraz studenci i kilkoro dzieci ze szkoły podstawowej. Próby odbywały się pod koniec tygodnia pod życzliwym okiem ks. proboszcza Jana Kotlarskiego. Zespół muzyczny (skrzypce, gitary) ćwiczył nawet częściej. Młodzież wybrała scenariusz, w którym do historycznych, biblijnych scen wpleciono obrazy z życia współczesnej rodziny. Słowem – były to rozśpiewane, wzruszające jasełka.

Grupa Apostolska z Harbutowic dziękuje Panu Katechecie Zbigniewowi Łapie za wypożyczenie kilku strojów do jasełek oraz Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Trojanowi za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego. (B)

Tekst z 2003

Post Author: Redakcja