Pożegnanie ks. Proboszcza Antoniego Palucha 1999

Pożegnanie księdza proboszcza Antoniego Palucha

Są chwile, kiedy nawet najpiękniejsze słowa nie wyrażą naszych uczuć. Do tych chwil należą pożegnania. Z powodu choroby wzroku odszedł z Harbutowic ksiądz proboszcz Antoni Paluch. W tej miejscowości był duszpaste­rzem 10 lat. Teraz będzie mieszkał w domu dla starszych kapłanów w Makowie Podhalańskim.

Schola parafialna i dzieci szkolne pożegnały Go, składając równocześnie życzenia imieninowe, w czerwcową niedzielę na sumie. Zaśpiewały wtedy Jego ulubioną piosenkę religijną:

Sutanna

 

Nie słyszałeś Jego słów

I nie pukał w twoje drzwi,

A jednak przyszedłeś do Niego.

On ci krzyż dać swój mógł

Wśród życiowych dróg,

Zapukałeś i stałeś u drzwi Jego.

 

Refren:

Wystarczyła ci sutanna uboga

I ubogi wystarczył ci ślub,

Bo wiedziałeś, kim jesteś dla Boga

I wiedziałeś, co tobie dał Bóg. (2 x)

 

  1. Cóż ci Jezus mógł dać

Oprócz trudnej drogi tej?

Cóż ci Bóg mógł powiedzieć w powitaniu?

Dobrze wie, jak trudne są Jego drogi

I najciszej mówi w powitaniu. (ref. 2 x)

 

  1. Przechodziłeś wiele chwil,

Wiele ciepłych chwil

I żegnałeś się z domem rodzinnym.

I wiedziałeś, że już nie wrócisz nigdy,

I że życie twoje będzie inne. (ref. 2 x)

 

W środę (29 czerwca) żegnały Go na wieczornej Mszy św. rzesze parafian. Wzruszająco zagrała Mu w kościele i przed ple­banią orkiestra dęta z Rudnika.

Bóg zapłać, księże proboszczu, i szczęść Boże. W wielu oczach pojawiły się łzy…

Z nowym proboszczem parafii ks. Edwardem Półchłopkiem wraz z orkiestrą pojechaliśmy ku Grobom, gdzie obok nowego krzyża moi przyjaciele z Rudnika zagrali pieśni religijne. Ks. pro­boszcz zmówił z nami modlitwę za spokój wieczny konfedera­tów barskich. Porozmawialiśmy z nowym ks. proboszczem tak, jakbyśmy się znali od lat. Następnie na harbutowskie góry i la­sy popłynęły marsze patriotyczne. Aż się dusza radowała! W imieniu mieszkańców Harbutowic orkiestrze dętej z Rudnika i jej kierownikowi panu Edwardowi Szubie skła­dam najserdeczniejsze podziękowanie. (B)

Tekst z 1999

Post Author: Redakcja